Kurnik
gry online | turnieje 17034 graczy

binokel - zasady gry

Gra dla 4 osób, które dzielą się na dwie pary.

W grze wykorzystuje się cztery talie kart: walet, dama, król, 10, as.

W każdym rozdaniu jeden z graczy jest rozdającym karty. W pierwszym rozdaniu jest nim losowo wybrany gracz; w każdym następnym -- osoba siedząca po lewej stronie gracza ostatnio rozdającego.

Każdy z graczy otrzymuje po 20 kart i następuje licytacja. Zaczynając od gracza na lewo od rozdającego, każdy albo mówi wartość punktową większą od największej powiedzianej do tej pory, albo pasuje. Licytacja zaczyna się od 50 pkt. i rośnie o co najmniej 1 pkt., a po dojściu do 60, co 5.

Licytując określoną liczbę punktów, gracz deklaruje zdobycie ich w danym rozdaniu wspólnie z partnerem. Mówiąc pas, odpada się bezpowrotnie z licytacji, która z kolei trwa do momentu, aż pozostania tylko jeden gracz. Jeśli trzej pierwsi gracze powiedzą pas, czwarty gracz (rozdający) musi grać.

Po licytacji jej zwycięzca określa kolor atutowy (patrz niżej) dla danego rozdania. Atutem może być tylko kolor, w którym gracz posiada parę dama i król, tzw. meldunek. Jeśli okaże się, że zwycięzca licytacji nie ma żadnego meldunku, jego para automatycznie przegrywa rozdanie i odpisuje się jej wylicytowaną liczbę punktów. To samo następuje w przypadku, kiedy para zwycięzcy licytacji nie posiada w sumie 20 pkt. w układach premiowych (patrz niżej).

Po wybraniu atuta gracze ujawniają posiadane układy premiowe, za które otrzymują punkty.

Po ujawnieniu układów premiowych zbierają karty z powrotem do ręki i następuje właściwa rozgrywka. Jako pierwszy wychodzi gracz, który wygrał licytację, wykładając dowolną kartę; po nim karty dokładają kolejno zgodnie z ruchem wskazówek zegara pozostali gracze. Komplet czterech kart, po jednej od każdego gracza, to tzw. lewa; bierze ją ten, który wyrzucił najstarszą kartę w kolorze atutowym, a jeśli kolor atutowy nie był grany, najstarszą w kolorze wyjściowym (tj. pierwszej wyłożonej karty); w przypadku, kiedy kilka takich kart zostanie zagranych, lewę bierze ten, kto zagrał jedną z nich jako pierwszy. Starszeństwo kart od najmłodszej do najstarszej jest następujące: walet, dama, król, 10, as.

W grze istnieje obowiązek dokładania kart do koloru i przebijania najsilniejszej wyłożonej karty; poniższy schemat wyjaśnia szczegółowo to wymaganie:

- gracz ma karty w kolorze wyjścia:

- gracz nie ma kart w kolorze wyjścia:

Gracz, który weźmie lewę, wychodzi jako pierwszy do następnej.

Po zakończeniu rozgrywki pary podliczają liczbę punktów uzyskanych za wzięte lewy; za każdego wziętego króla, 10 lub asa otrzymuje się 1 pkt., a za wzięcie ostatniej lewy dodatkowo 2 pkt.

Jeśli para zdobędzie w rozgrywce co najmniej 20 pkt., to dodaje sobie również punkty za układy premiowe, które były ujawnione, ale pod warunkiem, że w tych układach też będzie miała 20 lub więcej punktów.

Układy premiowe i liczby uzyskiwanych za nie punktów są następujące:

  x1 x2 x3 x4
komplet 4 asów
(po jednym w każdym z kolorów)
10 100 150 200
komplet 4 króli
8 80 120 160
komplet 4 dam
6 60 90 120
komplet 4 waletów
4 40 60 80
meldunek królewski
(para dama i król atutowe)
4 8 12 16
meldunek zwykły
(para dama i król nieatutowe)
2 4 6 8
"binokle"
(para dama pik i walet karo)
4 30 60 90
ciąg A-10-K-D-J w kolorze atutowym
15 150 225 300

Podwójny układ oznacza posiadanie dwóch kopii każdej z kart danego układu (analogicznie potrójny i poczwórny). Ta sama karta może jednocześnie należeć do kilku różnych układów premiowych (np. dama może być częścią kompletu czterech dam i meldunku), z jednym wyjątkiem - meldunek królewski nie jest dodatkowo liczony, jeśli występuje w ciągu atutowym.

Jeśli para, która wygrała licytację, zdobędzie za rozgrywkę i ewentualne układy premiowe wymaganą liczbę punktów, to dopisuje się jej tyle punktów, ile uzyskała; jeśli nie zdobędzie, to odpisuje się liczbę punktów, które wylicytowała. Jeśli przeciwnicy zdobędą w rozgrywce co najmniej 20 pkt., to dopisuje się im uzyskaną liczbę punktów (z rozgrywki i ewentualnie z układów premiowych), niezależnie od tego, czy para, która wygrała licytację, zdobyła wymaganą liczbę punktów, czy nie.

Gra toczy się do momentu uzyskania przez którąś z par co najmniej 500 pkt. Jeśli będzie to jedna para, to ta para wygrywa, a jeśli obie pary po ostatnim rozdaniu będą miały co najmniej 500 pkt., to wygrywa ta para, która grała z licytacji (nawet jeśli będzie miała mniej punktów).

Binokel - zagraj online


pomoc | uwagi | kontakt

cc by-nc