Kurnik
gry online | turnieje 6675 graczy

młynek - zasady gry

Gra dla dwóch osób rozgrywana na planszy składającej się z 24 pól (zazwyczaj okrągłych), rozmieszczonych na bokach trzech kwadratów różnej wielkości (duży, średni, mały), z których każdy kolejny umieszczony jest w poprzednim.

Wygląd planszy przedstawia poniższy obrazek.

plansza do gry w młynek

Początkowo każdy z dwóch graczy dysponuje na ręku 9 pionami; jeden koloru białego, drugi -- czarnego.

Jako pierwszy ruch wykonuje grający pionami białymi, umieszczając na dowolnym polu swój pion, po czym gracze wykonują na zmianę kolejne ruchy umieszczając swoje piony na wolnych polach planszy.

Kiedy gracze pozbędą się z rąk wszystkich pionów, wykonanie ruchu polega na przestawieniu wybranego ze swoich pionów znajdujących się na planszy na sąsiednie wolne pole.

W przypadku, kiedy graczowi pozostają na planszy tylko trzy piony, może on przestawiać wybrane ze swoich pionów na jakiekolwiek wolne pola, nie koniecznie sąsiednie.

Zarówno podczas ustawiania pionów na planszy jak i przesuwania ich istnieje możliwość bicia pionów przeciwnika. Ułożenie pionów na trzech polach leżących na tej samej linii (poziomej lub pionowej) i połączonych ze sobą odcinkami to tzw. młynek. Gracz, który w skutek przesunięcia lub ustawienia swojego pionu zrobi młynek, usuwa z planszy dowolny pion przeciwnika, który nie należy do żadnego młynka (jeśli wszystkie piony przeciwnika należą do jakiegoś młynka, usuwa dowolny). Usunięty pion nie powraca nigdy do gry. Jeśli w jednym ruchu gracz utworzy podwójny młynek, z planszy usuwane są dwa piony przeciwnika.

Poniższe obrazki przedstawiają przykłady pojedynczych młynków (dwa pierwsze obrazki) oraz przykład młynka podwójnego (trzeci obrazek).

przykład młynka

Koniec gry następuje w sytuacji, kiedy jeden z graczy pozostaje z dwoma pionami na planszy lub nie może wykonać dozwolonego ruchu (jest zablokowany, tzn. wszystkie pola sąsiednie z polami, na których stoją jego piony, są zajęte). Jego przeciwnik odnosi wtedy zwycięstwo. Koniec może również nastąpić, kiedy trzykrotnie powtórzy się sytuacja na planszy -- następuje wtedy remis.

Młynek - zagraj online


pomoc | uwagi | kontakt

cc by-nc