Kurnik
gry online | turnieje 10400 graczy

xiangqi - zasady gry

Gra dla dwóch osób rozgrywana na prostokątnej planszy, na której figury biorące udział w grze umieszcza się na przecięciach linii (9 linii pionowych, 10 poziomych).

Figury występujące w kolorach czerwonym oraz czarnym z ich początkowym ustawieniem na planszy przedstawiono na ilustracji poniżej (w niniejszej treści używane są symboliczne oznaczenia figur, ponieważ tradycyjne, chińskie znaki, mogłyby być kłopotliwe).

szachy chińskie, plansza i ustawienie figur

Dwa obszary 3x3 przecięć oznaczone na planszy ukośnymi odcinkami w kształcie litery X to tzw. pałace, a pusty, podłużny obszar po środku to tzw. rzeka. Ich znaczenie w grze jest takie, że niektóre figury nie mogą opuszczać pałaców, a inne przekraczać rzeki.

Rozgrywka

Rozpoczynając od grającego czerwonymi, gracze wykonują na zmianę ruchy, które polegają na przemieszczaniu figur własnego koloru według zasad opisanych poniżej.

Przemieszczenie własnej figury na pole zajmowane przez figurę przeciwnika powoduje jej zbicie. Zbite figury usuwa się poza planszę, gdzie pozostają do końca rozgrywki.

Cel gry i zakończenie

Celem gry jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której król przeciwnika będzie zagrożony biciem (tzw. szach), a przeciwnik nie będzie miał ruchu, który zapobiegałby wykonaniu tego bicia w kolejnym ruchu (tzw. mat). Gracz, który doprowadzi do mata, wygrywa.

Ponadto doprowadzenie do sytuacji patowej, tzn. takiej, w której przeciwnik nie ma możliwości wykonania dozwolonego ruchu (nie będąc szachowanym), również kończy się zwycięstwem gracza, a nie remisem, jak to ma miejsce w tradycyjnych szachach.

Remis następuje jednak w sytuacji, kiedy graczom pozostaną tylko figury, które nie mogą przekraczać rzeki, ponieważ są niewystarczające do dania mata ani doprowadzenia do sytuacji patowej.

Niedozwolone jest dawanie szacha lub próba bicia jednej z figur przeciwnika w kółko w ten sam sposób (tzw. molestacja).

Xiangqi - zagraj online


pomoc | uwagi | kontakt

cc by-nc